Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
28 de sportivi români la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang 2018
Marţi, 30 Ianuarie 2018
Din 9 februarie, TVR este gazda Jocurilor Olimpice de Iarna PyeongChang 2018. Cea de-a XXIII-a ediție a Jocurilor Olimpice de Iarnă are loc Pyeongchang, în Coreea de Sud, în perioada 9 - 25 februarie 2018.

România participă la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang (9-25 februarie) cu un lot de 28 de sportivi, a anunţat Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR), după ce în urma finalizării procesului de calificare şi de realocare a locurilor cotă echipajul feminin de bob-2 a obţinut biletele pentru competiţia din Coreea de Sud.

Timp de două săptămâni, posturile canalului public de televiziune, TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR HD, TVR MOLDOVA și TVR+ transmit 102 evenimente sportive din 7 sporturi: patinaj artistic, schi (schi alpin, schi fond, schi acrobatic, short track, sărituri cu schiurile și snowboard), bob (bob și scheleton), biatlon, curling, hochei pe gheață și sanie.

Echipa Olimpică a României pentru PyeongChang 2018 numără 28 de sportivi, dintre care o rezervă, şi 27 de tehnicieni şi oficiali. Biatlonistul Marius Petru Ungureanu va fi purtătorul de drapel al României la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, programată pe 9 februarie și care se va transmite pe TVR 1 şi TVR HD.

Echipa României:

Bob (8 sportivi): Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu (bob-2), Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi (bob-2), Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Levente Bartha (bob-4), Beatrice Puiu (rezervă), antrenori Paul Neagu (bob-2 - feminin), Iulian Daniel Păcioianu (bob-2 - masculin), Silviu Dan Scurtu (bob-4);

Schi alpin (2 sportivi): Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill - antrenor Sebastian Petruş Barbu;
Patinaj viteză (1 sportivă): Alexandra Ianculescu - antrenor Gregg Douglas Planert;

Schi fond (3 sportivi): Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene, Timea Lorincz - antrenori Carlo Zoller şi Constantin Daniel Borca;

Sărituri cu schiurile (1 sportivă): Daniela Vasilica Haralambie - antrenor Csaba Magdo-Nemeth;

Biatlon (6 sportivi): Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu - antrenori Gheorghe Gîrniţă, Gheorghe Vasile, Simon Marton; masor - Cristian Marian Mosoiu; serviceman - Roland Ciprian Gerbacea;

Sanie (5 sportivi): Raluca Strămăturaru (simpu feminin), Valentin Creţu, Andrei Turea (simplu masculin), Cosmin Atodiresei, Ştefan Muşei (dublu masculin) - antrenori Eugen Teodor Radu (sanie dublu), Alexandru George Comşa (sanie simplu);
Skeleton (2 sportivi): Maria Marinela Mazilu, Dorin Dumitru Velicu - antrenor Delia Ivas.

  • 19:45
    FILLER
    Koreea 2018 * Faza zilei 1 Producător Daniela Enăchescu
  • 20:10
    Jocurile Olimpice de iarnă
    * Pyeongchang 2018 simultan TVR2 *Selecţiuni Patinaj feminin-Finala Comentatori: Monica Bucur şi Marius Negrea Producător Valentina Stelescu
  • 21:50
    FILLER
    JO Patinaj vechi Producător Daniela Enăchescu
  • 21:55
    FILLER
    JO * Hochei la scor Producător Daniela Enăchescu
  • 22:00
    Jocurile Olimpice de iarnă
    * Pyeongchang 2018 *Hochei masculin-semifinala 2 Comentator Emil Hossu-Longin Producător Daniela Enăchescu
  • 00:00
    FILLER
    Koreea 2018 * Medaliati sarituri feminin Producător Daniela Enăchescu
  • 00:05
    FILLER
    Koreea 2018 * Medaliati sanie feminin Producător Daniela Enăchescu
  • 00:10
    Jocurile Olimpice de Iarnă 2018
    * Pyeongchang simultan TVR1 *Rezumatul zilei 14 Comentator Vlad Bucurescu Producător Tudor Furdui
  • 01:00
    În prelungiri
    *Studioul teritorial Timişoara *Realizator Florin Mihoc
  • 01:55
    FILLER
    Koreea 2018 * Medaliati sanie dublu masculine Producător Daniela Enăchescu
  • 02:00
    FILLER
    Koreea 2018 * Faza zilei 2 Producător Daniela Enăchescu
  • 02:15
    FILLER
    Koreea 2018 * Medaliati sanie stafeta Producător Daniela Enăchescu
  • 02:30
    Jocurile Olimpice de iarnă
    * Pyeongchang 2018 simultan TVR 3 * Bob 4 masculin manşa 1 Comentator Vlad Bucurescu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă
  • 03:35
    Zon@
    * Magazin IT Prezintă: Măriuca Mihăilescu Producător: Dan Cadar
  • 04:00
    Jocurile Olimpice de iarnă
    * Pyeongchang 2018 simultan TVR2 *Schi alpin pe echipe manşa 2 Comentatori: Monica Bucur şi Cristian Mândru Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă